dodaj do ulubionych poczta księga gości

DZIWNÓW


Siedziba władz gminy, jest atrakcyjną miejscowością nadmorską położoną na Mierzeji Dziwnowskiej pomiędzy Morzem Bałtyckim a rzeką Dziwną. Mierzeja Dziwnowska oddziela od wód Bałtyku północną część Zalewu Kamieńskiego tzw. Zatokę Wrzosowską.

Są tu bardzo dobre warunki plażowania możliwość zażywania kąpieli morskich, klimat korzystnie wpływajacy na ludzki organizm oraz uzdrowiskowy charakter. Otoczony różnymi akwenami: morzem, zalewem i rzeką stanowi atrakcyjne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Aktywnie wypoczywajcy mogą swobodnie żeglować, uprawiać windsurfing, pływać na skuterach wodnych,lub nurkować.

Miejscowe wody mają do zaoferowania wędkarzom wspaniałe gatunki ryb: okonie, leszcze, węgorze, szczupaki, sandacze, łososie. Jezioro Martwa Dziwna leżące w pobliżu Dziwnowa może stać się celem ornitologicznych wycieczek. Występują tu liczne gatunki ptaków lęgowych.

Liczne pensjonaty, kwatery prywatne, pokoje gościnne i ośrodki wypoczynkowe zapewniają noclegi o bardzo wysokim standardzie. Wczasowicze lubiący spacery mają do dyspozycji lasy sosnowe, parki oraz promenadę spacerowo-widokową ciągnącą się grzbietem piaszczystych wydm. Z oznakowanych szlaków pieszych i rowerowych mogą korzystać turyści, którzy chcą organizować dłuższe wy cieczki piesze lub wypady rowerowe.

Dziwnów fotogaleriaDziwnów jest miejscem przyjaznym dla dzieci. Mogą one tu korzystać z ośrodka hipoterapii, zażywać kąpieli morskiej, wspaniale bawić się na plaży skacząc po kolorowych, dmuchanych konstrukcjach lub popływać stateczkiem po morzu. Ciekawostkę dla wielu turystów stanowi most zwodzony na wyspę Wolin, jak i również znajdujący się tu port rybacki.

Dziwnów historia

We wczesnym średniowieczu wiódł tędy najważniejszy, spośród 3 ramion ujściowych Odry, szlak handlowy łączący Zalew Szczeciński z Bałtykiem.

Pierwsza wzmianka kronikarska o Dziwnowie pochodzi z 1243 r. i dotyczy przywileju Barmima I, który przyznawał kupcom szczecińskim zniżki celne dla towarów przewożonych ze Szczecina statkami do Kołobrzegu. Występuje wówczas nazwa Diuenow. Pochodzenie Dziwnowa nie jest całkowicie jasne. Przed 1274 r. występuje nazwa Dyvenov pochodząca od rzeki wiodącej z Zalewu Szczecińskiego do Bałtyku. Nazwę wodną zestawia się z tematem div czyli "dziki". Określała ona rzekę nieuporządkowaną, dziko zarośniętą, względnie o gwałtownym biegu wody.
W późniejszym czasie nazwa przyjęła formę zgermanizowaną - Divenow.

W XIII w. rzeka Dziwna straciła swoje handlowe znaczenie na skutek zapiaszczenia. Około 1780 r. powstała osada składająca się z 4 chat rybackich. Należały one do tzw. Małego Dziwnowa (Klein Divenow, później Dziwnowa - Lasu - Wald Divenow), a obecnego Dziwnówka. Osada była filią majątku Wrzosowo, a także w poprzednim posiadaniu Kapituły Katedralnej w Kamieniu Pomorskim.

Do XIX w. był Dziwnów typową osadą rybacką, a w zasadzie były tu 2 odrębne miejscowości - Berg Divenow i Ost Divenow, które w późniejszym okresie połączyły się. Dodatkowym zajęciem miejscowej ludności była obróbka bursztynu. Od 1828 r. Berg Diwenov i Ost Divenow rozwijają się jako kąpieliska morskie, podobnie jak pobliski Heidenbrink (Międzywodzie), Klein Divenow (Dziwnówek) i Kalkberg (nie istniejąca już wieś Wapno pomiędzy Dziwnówkiem i Łukęcinem).

Początkowo wczasowicze zamieszkiwali u miejscowych rybaków, lecz już w 1944 r. zbudowano pierwszy dom wczasowy, a w 1867 r. ich liczba wynosiła już 31. W 1870 r. Dziwnów posiadał 171 mieszkańców.

Pod koniec XIX w. odkryto źródła solankowe i jodowo-bromowe na bazie których powstał w 1886 r. zakład solankowy i sanatorium. W okresie międzywojennym czynne było sanatorium, które stanowiło podstawową bazę leczniczo-zabiegową obok Kamienia Pomorskiego do końca panowania niemieckiego na tych terenach.

Od czerwca 1945 r. przystąpiono do organizacji samorządu terytorialnego w powiecie kamieńskim. 19 października 1946 r. powstała w Dziwnowie Gminna Rada Narodowa. Rozpoczął swoje prace zarząd Uzdrowisk Państwowych, który dźwignął ze stanu zdewastowania budynki przeznaczone na wypoczynek. W 1947 r. stan mieszkańców stałych wynosił 512 Polaków i 8 Niemców.

Po II wojnie światowej rozwinęły się w Dziwnowie, a także w pozostałych miejscowościach gminy, liczne ośrodki wczasowe. Sprzyjało to również rozwojowi ludności Dziwnowa, który w 1960 r. liczył 1601, a przy końcu 1980 r. - 2996 mieszkańców.

Od 1 stycznia 2004r. Rozporządzeniem Rady Mnistrów z dn.22 lipca 2003r. sołectwo Dziwna i wieś Dziwnów zostają połączone w jedną miejscowość o nazwie Dziwnów i tak nowopowstałej miejscowości zostają nadane prawa miejskie.(DZ.Ustaw 2003 nr 1248).

Dziwnów
GALERIA STAREJ POCZTÓWKI           

           

           

           
OŚRODKI| PENSJONATY| INFOTURYSTYKA| MARINA| MIĘDZYZDROJE| REWAL|


Dziwnów, informator, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne, pokoje, noclegi, atrakcje.

Wszelkie prawa zastrzeżone © . Wzory i elementy graficzne oraz texty zawarte w serwisie są wyłaczną własnością wydawcy.
Wykorzystywanie w innych publikacjach może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody. Wykonanie oraz prowadzenie strony M.Lembicz
webmaster signed by bimbus